روش های خانگی تکثیر گیاهان آپارتمانی:قلمه گیری
0
روش های خانگی تکثیر گیاهان آپارتمانی:قلمه گیری

روش های خانگی تکثیر گیاهان آپارتمانی:قلمه گیری

روش قلمه‌گیری این‌گونه است که بخشی از گیاه مادر جدا شده و در شرایط ریشه‌زایی قرار می‌گیرد. دو نوع از قلمه‌گیری جوابگوی نیاز خانه است؛ قلمه ساقه و قلمه برگی. برای تهیه قلمه ساقه که معمول‌ترین روش تکثیر در بین گیاهان آپارتمانی است، قسمتی از ساقه را که دارای دو تا چهار جوانه یا گره (حداقل دو جفت برگ از شاخه سالم) است، به طول ۷ تا ۱۵ سانتی‌متر جدا کنید و در بستر مناسب قرار دهید. برای کشت آنها در خاک حتما گلدانی را انتخاب کنید که زهکش مناسب داشته باشد و آب اضافی از طریق سوراخ‌های انتهایی آن خارج شود. خاک باید بسیار سبک باشد. می‌توانید از نسبت یک به دو استفاده کنید؛ یعنی دو واحد ماسه شسته شده یا پرلیت را با یک واحد خاک‌برگ یا پیت ماس مخلوط کنید. برای پیشگیری از تولید قارچ، می‌توان مقدار کمی پودر قارچ‌کش به آنها اضافه کرد. در ادامه برگ‌های پایینی قلمه را جدا کرده و قسمت بدون برگ آن را داخل خاک قرار دهید. با انگشت‌تان خاک اطراف قلمه را فشرده کنید و به آن آب دهید. شما می‌توانید قلمه خود را به‌سادگی درون مقداری آب قرار دهید؛ البته اگر قلمه زودگیری باشد.

برای قلمه‌گیری از برگ، برگی سالم را همراه دم­برگش از گیاه جدا کرده و دم­برگ را درون خاک قرار دهید؛ طوری که سطح زیرین پهنک برگ در تماس با خاک با ترکیب گفته شده، باشد. برخی از گیاهان را می‌توان قلمه نیمه‌برگی گرفت. به این صورت که پهنک برگ، برش خورده و در خاک قرار داده می‌شود تا ریشه‌دار شود؛ مانند سانسوریا، استرپتوکارپوس و بنفشه آفریقایی. برای این کار جهت برگ را حتما حفظ کنید؛ چون قطعا از سر برگ ریشه رشد نمی‌کند!

برای قلمه کاکتوس قسمت هوایی را جدا کرده و آن را دو، سه روز داخل سینی تمیز و در مکانی که هوا جریان ندارد، بگذارید تا آب خود را کمی از دست‌ داده و چروک شود و سپس آن را در ماسه قرار دهید و آبیاری کنید. برای قلمه‌گیری ساکولنتها کافی است برگ را جدا کرده و درون ماسه کنار خود گیاه قرار دهید تا ریشه‌دار شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X