شرایط نگهداری و تکثیر گیاه زیبای نخل مرداب
0
شرایط نگهداری و تکثیر گیاه زیبای نخل مرداب, نگهداری و تکثیر,نخل مرداب,گیاه نخل مرداب,شرایط نگهداری نخل مرداب,فروش اینترنتی گل,خرید اینترنتی گل,فروش آنلاین گل,خرید آنلاین گل,فروش گل در تبریز,خرید گل در تبریز

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه زیبای نخل مرداب

گیاه نخل مرداب که بومی ماداگاسکار است ، اما غالبا در سراسر جهان کشت میشوداسم علمی نخل مرداب Cyperus alternifolius ، از خانواده cyperaceae میباشد.

این جنس ۵۵۰ گونه مختلف دارد که تمام آنها علاقمند به رطوبت زیاد هستند.ارتفاع آن به یک متر می رسد. برگهای نخل مرداب ، خشن، سبز تیره و خطی شکل می باشد.

ساقه آن معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار گرفته اند.

گل آذین کوچکی در قسمت تحتانی براکته ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود که در مراحل اولیه زرد رنگ است و تولید دانه های گرده سفید رنگ می کند و در آخر ، به رنگ قهوهای در می آید.

نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد.

کود مورد نیاز نخل مرداب را میتوان به میزان ۲ گرم در لیتر هر هفته یکبار از اردیبهست تا شهریور ماه ، مصرف کرد.

مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می کندنخل مرداب را میتوان به راحتی، از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تکثیر کرد.

بعد از آبیاری گلدان، گیاه را خارج نمایید و با یک چاقوی تیز، انبوه ریشه ها را به با حداقل ۴ یا ۵ ساقه تقسیم کنید. اگر با دست عمل تقسیم را انجام دهید، صدمه کمتری به ریشه ها وارد می آید.

هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کاملا آبیاری کنید

روش دیگر تکثیر آن است که راس گل را همراه برگه های زیر گل با قیچی جدا کنید و در آن و یا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید.

به طوری ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشدقرارداده داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل نمائید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X