کاج مطبق
دیدگاه‌ها برای کاج مطبق بسته هستند
کاج مطبق

کاج مطبق

 • تعویض گلدان:

قبل ازاینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها:

 • غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :

ریشه‌دار نمودن قلمه و کاشت بذر (پایه‌های بذری دارای طبقات نامظم هستند )
رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک طبقه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می‌افزاد زیبایی این گایه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تامین نمایید….

اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت هوای منطقه ما جوری میشه که بعضی روزها گرم و بعضی روزها بهاریه. این نوسان دما باعث میشه که معمولا کولرها روشن نباشه.
اونهایی که گل دارن هنوز عادت به همون فرمول زمستانی آبیاری رو دارن و کولرها هم هنوز روشن نشده.
گاهی در طول هفته یکی دو روز هوا گرم میشه که این نوسانات دمایی باعث صدمه به گل هایی میشه که با این هوا عادت ندارن.
تو این شرایط نیاز آبی هم بیشتر میشه اما برا گل هایی مثل کاج مطبق که این نیاز رو دیر نشون میده طرف متوجه نیاز آبی گیاه نمیشه.
در نتیجه گیاه دچار تنش گرمایی و خشکی میشه و شروع به زردشدن برگ ها، خشک شدن و ریزش میکنه.
برگ های زرد که دیگه همه رو جدا کردیم اما با روشن شدن کولر و تنظیم آبیاری دیگه شاهد زردشدن برگی نبودیم و کاج مطبق نفس تازه ای کشید.
یادتون باشه کاج مطبق رو باید جای مرطوب با اکسیژن بالا گذاشت.

عوارض و در مان

 1. شاخه های باریک و علفی هستند:تغذیه مصنوعی تجویز می گرددمیزان مواد غذایی را دو برابر کنید.
 2. برگهی سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند:هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.
 3. حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند:هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک ) مثل مالاتیون اکامت وغیره طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.
 4. شاخه ها بطرف پایین خم شده اند :هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
 5. برگهای شاخه های پایین می ریزند:گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.
 6. برگها سبز هستند ولی می ریزند:آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید .
 7. برگها متمایل به سفیدی هستند :اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
 8. زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است:حشره آفت باعث این نارسایی است هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.
 9. رشد گیاه متوقف شده است:ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده ان زمان تعویض گلدان فرارسیده است.
0

بالا

X